Шлях у безодню…
Або як змінити курс України, який веде у прірву
Історія розповідає про руйнації держав та повне зникнення цивілізацій, але не відповідає на питання, що робити, щоб змінити шлях руйнацій, на шлях розквіту цивілізаційних досягнень людей. В свій час Томазо Кампанелла стверджував, що як би людям вдалося поєднати всі свої найкращі досягнення та надбання, то Земля, стала би Раєм. Але на превеликий жаль, поки це людям не скрізь вдається. Давно відома формула загарбництва : «Розділяй, та володарюй…»
Вона досить ефективно працювала у часи рабовласництва. Але з часом стало відомо, що праця рабів по ефективності та якості, поступається творчості вільної людини. Та на превеликий жаль, стара формула і надалі експлуатується в багатьох суспільствах людей. Не винятком і є Україна. Навіть в Конституції держави закладено роз’єднання інституцій влади в державі. Поділ на три гілки влади… Чому не йдеться про ПОЄДНАННЯ еволюційно склавшихся трьох, а може і більше, інституцій влади? Інститут політиків в суспільстві…. Яку формулу вони сьогодні вживають?
На превеликий жаль, більшість з них, знають тільки одну – ділити, на наших та не наших. Саме звідси витікають всі біди в Українському суспільстві. Відомо, що політика, та економіка в суспільстві, нерозривно пов’язані. Якщо політики налаштовані ділити, то і економічні здобутки не можуть множитись. Суспільство вимагає необхідних та якісно нових благ та вигод, але вони не можуть бути здобуті, якщо політики чубляться в поділі влади. Звісно, що перевиховати багатьох політиків, взагалі не можливо, тому що метою їх діяльності, є жадоба до наживи за кошт держави. Багато хто з них, ВР сприймає як приват бізнес клуб. Тому логічним є оновлення складу ВР, за допомогою виборів. Народ України, як що хоче змін на краще життя, має бути уважним та пильним до слів та справ нових кандидатів у владу. Слід зауважити, що кандидати не мають ставати владою, владою по конституції України є лише народ, а кандидати мають бути фаховими спеціалістами з управління складними соц. системами, та компетентними у процесах раціонального використання спільних ресурсів, часу, власності громадян та держави.
Саме закони, які вони мають розробляти та впроваджувати в життя, будуть працювати або на поділ того, що ще залишилось в процесі руйнації держави від «попередників», або будуть працювати на примноження здобутків та досягнень самостійності української держави. Отже головними чинниками кандидатів є фаховість, компетенції, особисті досягнення, та формула свідомості, з якою він іде на вибори в кандидатах. Що пропонує, забирати та ділити, чи відкритість та самовіддачу в примноженні суспільних благ. Ті хто обмежується тільки своїм фото, взагалі не варті уваги.
З якими викликами сьогодні мають працювати політики?
Безперечно, це війна на теренах України, та небезпеки що до гривні.
Ще рік тому, ніхто в Україні не думав, що Росія стане справжнім розбійником, та загарбником. Але сталось, не так як гадалось… Чому? Тому що за 23 роки незалежності, в Україні не створено державного центру прогностичного моделювання своїх стратегічних планів, та планів наших сусідів. Місія України в сучасному світі, більше нагадувала поведінку Віцина на дорозі, в к. ф. «Кавказька полонянка»… То в ЄС, то в митній… Така хитка позиція держави, давала можливість різним політикам спекулювати на бідах народу. Вони весь час ділили… То за мовними ознаками, то за вподобаннями у цивілізаційних виборах, або жити по старому як звикли за часів СРСР, або жити по новому, відкинувши в минуле, формулу розділяючи – володарюй.
Нарив-війна, зрів давно, але керманичі держави, не думали, що протиріччя в суспільстві, вибухнуть Майданом… Майдан вкотре довів, що «низи» не хочуть жити по старому, а « верхі » неспроможні організувати життя по новому. Народ вимагає повного оновлення всієї системи держава Украйна, з повним «Євро ремонтом» всіх інституцій державних управлінь, наглядно пояснюючи автопокришками не кмітливим, що єдиним та НЕПОДІЛЬНИМ джерелом влади в унітарній державі Україна, є її багатонаціональний народ. На превеликий жаль і в такий важкий час, весь силовий блок функціональних підрозділів держави, виявився не спроможним до ефективної нейтралізації інтервенції, сусіда загарбника. Знову весь тягар війни ліг на плечі народу. Виявилось, що відновлювати боєпридатність ЗСУ, потрібно народу, в той час як майже всі заощадження людей розсмокталися на утримання чиновників бюрократів в державі, які розрослися як грибі після дощу, утворюючи різноманітні держ органи та установи, ліцензування, дозволів, контролю… За кожен папірець плати… А де на все набратись грошей?
Більше того, всі накопичення з’їдає інфляція… Спад виробництва, продукує безробіття. Але чиновники хизуються зростанням ВВП. Себе обманюють, та свій народ вводять в оману. Ціни зростають - зростає ВВП, в той час, як зменшуються накопичення у населення. Ростуть ціни на паливо, та газ… росте ВВП, а жити все важче. Війну потрібно закінчити, вигнанням знахабнілого інтервента за межи держави, та прийдеться приступити до відбудови зруйнованих війною міст та сіл на сході України. А отже знов питання грошей….
Відомо, що кожна звірина, робить «заначку» на важкий день. В лісі білка, складає горішки на зиму в своєму дуплі, ведмідь копить жир під шкурою на зиму, навіть собака закопує костомаху в землю на важкий день. Безперечно і людина робить запаси на трудні часи. Льох і слоїк , з давніх часів, мають справжню цінність у лихий час. Слоїк…а в нім сало…або гроші… Звісно, що вже давно розумні люди не збирають гроші у слоїк, але і банки, не гарантують втрат від інфляції.
Гроші для людини, також є тимчасовою «консервою» необхідних благ. Якщо у суспільстві створені сприятливі умови для накопичення, та обміну таких тимчасових «консервів» на потрібні людині блага, то в такому суспільстві, людині відносно комфортно долати труднощі буття. І навпаки, як що нема умов для накопичення грошей, то будь які корисні для людини та суспільства ідеї та пропозиції з продукування необхідних спільних благ, лишаються тільки в мріях. В тому суспільстві де держава не допускає інфляції національної валюти, стабільно зростає економіка та добробут громадян , що в свою чергу підкріплює впевненості людей у прийдешній день. І навпаки, коли в державі інфляція невпинно зростає, жодний інвестор не буде зацікавлений у виробництві. Короткотермінові спекулятивні операції в таких умовах, менш ризиковані, але вони відволікають увагу від сталого виробництва потрібних суспільству якісних товарів та послуг.
Звісно що в після воєнний час, прийдеться багато працювати для оновлення держави, але звісно також, що в процесах капітального будівництва є багато дірочок для «віткатів». Як що будувались стадіони в рази дорожчі від аналогічних споруд в інших країнах, то легко уявити, як будуть іти справи, коли потрібно буде відновлювати дороги, мости, житло, після «АТО». Отже вже потрібно говорити про незалежний, не державний аудит собівартості робіт та послуг, на засадах громадянського самоврядування. Саме в собівартість робіт та послуг, сховані не обґрунтовані витрати на виробництво, та «відкати», які девальвують гривню, та створюють грунт для корупції.
Слід зазначити, що разом з вступом в СОТ, Україна брала на себе зобов’язання, про створення не державного , незалежного аудиту якості товарі та послуг в Україні. Та на превеликий жаль, такий аудит так і не заснований. Хоча це був також підхід до висвітлення темних місць в собівартості товарів та послуг споживачеві. Державні мужі, поки що не розуміють, що грунтом для корисних динамічних зрушень, є платоспроможність населення. Не можна брати податків більше, чим в людей є грошей для створення власних малих виробництв, тому що можливий закордонний інвестор, не буде інвестувати малі та середні форми підприємництва. Отже в час глобально складних викликів, суттєво знати з яким багажем знать, за якою спеціальністю, та фахом, з якими компетенціями іде кандидат в депутати до виборця, бажаючи отримати мандат довіри громадян. Адже майбутній депутат до ВР, має відстоювати інтереси виборців округа, на якому балотувався.
Задекларована з вищих щаблів держ управління, децентралізація влади в державі, створює нові виклики на рівні місцевого самоврядування громад.
Автомеханіки знають, що для нормальної роботи двигуна, потрібна стала температура охолоджуючої рідини. Та щоб скоріше вивести двигун в потрібний температурний режим, конструктивно існує два контури в системі охолодження агрегату. Малий і великий. Малий контур, дає швидко вийти двигуну на потрібну потужність. Після , автоматично включається великий контур охолодження системи, який забезпечує сталу температуру в роботі всього двигуна. Так само працюють гроші в економіці держави. Малий контур, це міста та села областей в державі, а великий контур, то бюджетна система країни. Щоб як кажуть економісти, розігріти економіку України, потрібно щоб первинне обертання фінансових ресурсів в містах випереджало податкові та бюджетні відносини між центром та містами. Для цього, потрібні нові знання, воля мерів міст та самоврядних громад, в розробці зрозумілої стратегії дії мерій, в реалізації інноваційних проектів енергозбереження та державної розбудови. На жаль мери разом з губернаторами, поки чекають вказівок з гори…
Збереться новий парламент, депутати приступлять до роботи…. Але на місцях, поки що не вироблено зрозуміле бачення ролі міст і мерій, в створенні децентралізованого управління благополуччям, в українському суспільстві «Системи без зворотних зв’язків – мертві системи» Н Амосов. Нові депутати мають отримувати достовірну та системно сформовану інформацію про валідність приорітетів регіональної політики, а не ходити в народ, та не питати як допомогти громаді вкрутити лампочки в під’їзді.
Чи готова місцева влада, до змін в державі???
Місцеві жаби кажуть, що в болоті поки тихо…
Опублікував: