Дзвоніть: (096) 949 28 18

Заклики до повалення державного ладу

  Четвер, 23 січня 2014. Опубліковано в Відеоматеріали

Стаття 109. Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади

1. Дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, а також змова про вчинення таких дій -

караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

2. Публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій -

караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той же строк.

3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, -

караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той же строк.


1. Об'єктом злочину є встановлений Конституцією і законами України порядок створення і діяльності вищих органів державної влади, порушення якого створює загрозу безпеці держави у політичній сфері.

Конституційний лад включає встановлені Конституцією України основна засади життєдіяльності суспільства, держави і людини в Україні. Його складовими є: 1) суверенітет держави (верховенство і самостійність державної влади усередині країни та н незалежність У міжнародних відносинах); 2) форма правління (спосіб організації Державної влади, за яким єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України, главою держави - Президент України, вищим органом виконавчої влади - Кабінет Міністрів України і т. ін.); 3) державний устрій (унітарний з відповідним поділом владних повноважень між вищими і центральними та місцевими органами державної влади) та цілісність території; 4) державний режим (демократичний, що зокрема передбачає можливість здійснення народного волевиявлення через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії, гарантії місцевого самоврядування, захист державою прав і свобод людини і громадянина, ґрунтування суспільного життя на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності).

Державна влада - це система сформованих у порядку, передбаченому Конституцією та законами України, органів, які уособлюють собою владу глави держави, законодавчу, виконавчу і судову владу - Президент України, парламент, вищі, центральні та місцеві органи виконавчої влади, вищі та місцеві органи судової влади, - а також органи місцевого самоврядування і контрольно-наглядові та деякі інші органи, які. користуючись певною незалежністю, «dejure» не належать до трьох головних гілок влади (прокуратура України, Національний банк України, Рахункова палата України, Вища рада юстиції України тощо). Таким чином, існуюча в Україні державна влада є частиною її конституційного ладу.

У диспозиції ст. 109 поняття "державна влада" застосовується, так би мовити, у вузькому смислі. Іншими словами, мову можна вести про кримінальну відповідальність за дії, вчинені з метою неконституційного захоплення влади Президента України, законодавчої, вищої виконавчої або вищої судової влади України, оскільки тільки за умови отримання такої влади група осіб може суттєво вплинути на суверенітет держави, її форму правління, державний устрій та державний режим і заподіяти шкоду державній безпеці у масштабі держави. Дії, вчинені з метою захоплення влади на рівні місцевого самоврядування, або змова про вчинення таких дій можуть бути кваліфіковані як перевищення влади чи самоправство. Такі дії, як проголошення певної адміністративно-територіальної одиниці України суверенною державою, кваліфікуються за ст. 110 як посягання на територіальну цілісність України.

Під державною владою у ст. 109 слід розуміти лише легітимну владу. Тому дії, спрямовані на захоплення раніше узурпованої іншими особами, нелегітимної державної влади, не містять складу розглядуваного злочину, і, якщо фактично вчинене діяння не містить складу іншого злочину, мають розглядатися лише у політичній, а не правовій площині.

2. З об'єктивної сторони злочин може виявитися у таких формах: 1) дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади; 2) змова про вчинення таких дій (ч. 1 ст. 109); 3) публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади; 4) розповсюдження матеріалів із закликами до. вчинення таких дій (ч. 2 ст. 109).

До дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, можна віднести створення з вказаного метою не передбачених законодавством воєнізованих або збройних формувань чи груп, захоплення й утримання будівель чи споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади (скажімо, будівель, де розташовані ВР, Адміністрація Президента України, KM), організація великомасштабних масових заворушень (у цих випадках дії винних мають кваліфікуватися за сукупністю злочинів, передбачених ч. 1 ст. 109 і ст. ст. 260, 341 або 294 ), а так само фактичне створення незаконних вищих органів державної влади (на кшталт сумнозвісного ДКНС СРСР) тощо. В законі не вказується навіть приблизний перелік відповідних дій, проте, виходячи із мети їх вчинення, до них можна віднести лише такі дії, вчинення яких фактично може бути засобом її досягнення.

За конструкцією диспозиції ч. 1 ст. 109 спосіб вчинення дій, спрямованих на зміну чи повалення конституційного ладу, завжди є насильницьким, а для дій, вчинених з метою захоплення державної влади, такий спосіб не є обов'язковим.

Змова у ст. 109 передбачає угоду, досягнуту між двома чи більше особами, про вчинення спільних дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, яка містить певні істотні умови, що стосуються способу вказаних дій, сил і засобів тощо. Змова є закінченою з моменту досягнення угоди з зазначених істотних умов. Групу осіб, які досягли вказаної вище угоди, можна розглядати як звичайну групу осіб, які мають попередню змову про вчинення злочину (в даному випадку це вже є злочином, склад якого побудований як усічений), але не. як організовану групу, а тим більше злочинну організацію.

Публічні заклики передбачають хоча б одне відкрите звернення до невизначеного, але значного кола осіб, в якому висловлюються ідеї, погляди чи вимоги, спрямовані на те, щоб шляхом поширення їх серед населення чи його окремих категорій (представників влади, військовослужбовців тощо) схилити певну кількість осіб до певних дій. Якщо такі заклики звернені до конкретної особи, вони кваліфікуються як підбурювання до вчинення дій, метою яких є насильницька зміна чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади. Публічність є оціночною ознакою, і питання про наявність її має вирішуватися в кожному конкретному випадку з урахуванням часу, місця, обстановки здійснення закликів тощо.

Заклики слід відрізняти від поширювання неправдивих чуток, Що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, відповідальність за яке передбачена ст. 173-1 КАП.

Злочин у цій формі є закінченим з моменту висловлення винним відповідного заклику, спрямованого на його сприйняття більш менш широкою аудиторією. Одиничний факт висловлення відповідних ідей кільком особам не може розглядатися як публічні заклики.

Розповсюдження матеріалів - це дії, метою яких є доведення змісту відповідних матеріалів до відома багатьох людей (невизначеної їх кількості або певного кола).

Для кваліфікації цього злочину має значення спосіб публічних Закликів та розповсюдження матеріалів. Публічні заклики можуть мати місце на мітингу, зібранні тощо, а розповсюдження матеріалів - здійснюватися шляхом підкидання листівок до поштових скриньок, розклеювання їх на дошках для оголошень, розсилання

листів певним групам адресатів тощо і лише у цьому разі кваліфікуються за ч. 2 ст. 109. Публічні заклики і розповсюдження матеріалів з використанням засобів масової інформації тягнуть відповідальність за ч. З ст. 109.

Матеріали - письмові чи зафіксовані на іншому носієві інформації (дискеті, аудіо чи відеокасеті) звернення, листівки, плакати, газети, журнали тощо - тут виступають засобами вчинення злочину. Адже вони є речами, які знаходяться у динамічному (а не в статичному, на відміну від предмета злочину) стані і за допомогою них суб'єкт впливає на об'єкт цього злочину. Оскільки законодавець використовує цей термін у множині, розповсюдження одного примірника відповідного матеріалу не містить складу злочину.

Розповсюдження матеріалів є закінченим злочином з моменту, коли хоча б частка вказаних підготовлених матеріалів потрапила до адресатів. Виготовлення, зберігання, носіння таких матеріалів з метою їх розповсюдження кваліфікується як готування до вчинення злочину за ст. 14 і ч. 2 ст. 109.

3. Суб'єкт злочину загальний.

4. Суб'єктивна сторона злочину характеризується виною у вигляді прямого умислу. Крім того, для цього злочину у перших двох його формах характерною є спеціальна мета: насильницька зміна; чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади. Насильницьким слід вважати такий спосіб дій, для якого характерним є застосування сили, у тому числі озброєної, інших засобів незаконного примусу.

Для публічних закликів до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади і для розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій закон не передбачає зазначену мету як обов'язкову ознаку складу: відповідальність за ці дії має нести й особа, яка вчинила їх за дорученням інших осіб за грошову винагороду, тобто з корисливою метою.

5. Ч. З ст. 109 передбачає ознаки, які обтяжують розглядуваний злочин, якщо він вчинений у формах, наведених у ч. 2 цієї статті. Відповідно до них кваліфікованими видами публічних закликів до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а так само розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, крім вчинення їх з використанням засобів масової інформації, про що вже йшлося вище, є також вчинення таких дій представником влади, або повторно, або організованою групою осіб.

Про поняття представник влади, повторність, організована група див. коментар, відповідно, до ст. ст. 364, 32, 28. Повторними у ст. 109 слід вважати публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до таких дій, вчинені особою, яка раніше вже вчинила такий злочин у вказаних формах.

Під засобами масової інформації треба розуміти друковані засоби масової інформації - періодичні друковані видання (пресу) - газети, журнали, бюлетені, відомості, інформаційні листки. тощо і разові видання з визначеним тиражем, а-також аудіовізуальні засоби масової інформації - радіо, телебачення, кіно, аудіо, відео тощо. Їх використання для вчинення вказаних вище дій означає виступи у них зі статтями, доповідями, інтерв'ю тощо.


1. Заклик Вiталiя Клiчко на Майданi 22 сiчня

 

2. Заклик Олега Тягнибока на Майданi 22 сiчня

 

3. Заклик Арсенiя Яценюка на Майданi 22 сiчня

 

4. Заклик Юрiя Луценко на Майданi 22 сiчня

 

Северина Ганна Миколаївна

Коментарі   

+1 # Николай Губенко 31.01.2014, 13:04
Власть в целом сегодня, как система, это государственная организованная преступность, гарантом которой является личность сотворённая этой системой в лице Януковича, как и всех его предшестивенник ов (Кравчука, Кучмы, Ющенко) узаконивших использование власти, как средство преступного промысла! Эта система отшлифована и отторгает любую личность, группу лиц, мешающую безнаказанно разорять, грабить и убивать ради беспредельной наживы! С системой бессмысленно бороться, пытаясь искоренить отдельные проявления правового беспредела. Нельзя на полностью зараженный скелет пытаться наростить здоровую мышцу, его просто необходимо заменить на другой - здоровый. Но невозможно создать другую цивилизованную систему на месте, которое уже занято и удерживается силой! Следовательно, исходя из логики, системе антинародной необходимо противопоставит ь силу адекватную и конструктивную, понятную для всего простого народа. Далее каждый желающий может ознакомиться с моей платформой на моём персональном сайте.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Матрій Андрій Кліментійович 31.01.2014, 13:30
Цитую Николай Губенко:
Далее каждый желающий может ознакомиться с моей платформой на моём персональном сайте.

Вы забыли указать ссылку на ваш персональный сайт! ;)
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Николай Губенко 31.01.2014, 12:42
Цитую Матрій Андрій Кліментійович:
Цитую Kyiv:
То й що с того? Ви пропонуете далi Яника терпiти? До 2015, 2020, чи до коли?

Я предлагаю, объединять усилия и искоренять конкретные проявления "БЕСПРЕДЕЛА" совершаемые конкретными людьми! А не бороться с "ветряными мельницами", чтобы сменить одних бандитов на других!
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+3 # Людмила 31.01.2014, 07:51
... Они молчали и терпели, когда украли их историю и топтали в грязь культуру, когда им навязали Президента – рецидивиста, когда их грабили, когда забирали их бизнес, они претерпели голод и геноцид. Все это время они продолжали растить детей – умных добрых светлых и позитивных. И когда детей обидели, украинцы вышли на улицу. Не за идею, не за деньги, не за власть – за детей. И будут стоять до тех пор, пока виновные в избиении детей не будут наказаны. https://www.facebook.com/ukrintellect
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+1 # Оснач Елена Кирилловн 29.01.2014, 22:56
Письмо пока ещё редактируется. Что добавите?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+1 # Оснач Елена Кирилловн 29.01.2014, 22:55
(окончание)
Почему всё это Вы не объясняете народу и не даёте политическую оценку интервенции? Боитеь поссориться в ЕС? Или не знаете какую сторону принять? Евросоюз, захватив Украину (миром или силой), отодвинет украинский бизнес с рыночной арены! Не надейтесь напрасно на какие-то договорённости о преференциях. Конечно, могут обещать, но будут нарушать свои обещания, потому что они будут хозяевами положения. Меркель в своём докладе на Саммите в Вильнюсе ясно сказала, что изменения будут бесповоротными.
Ситуация в Украине, действительно, революционная: верхи бизнеса не хотят жить по-старому, а низы народа — не могут. Но у бизнеса и народа — исконно полярные интересы. Бизнесу нужна свобода от законов, поэтому бизнес проводит “мировоззренчес кую революцию”, играя на надежде народа разбогатеть за счёт Евросоюза в ярме Евросоюза. Тупая надежда и тех, и других. Там правительство лучше защищает интересы народа. А бизнес -- это не народ.
Если это не сделали и не делаете Вы, то в народе обязательно возникнет лидер сопротивления интервенции, колонизации и капитализму. Да, бизнес хорошо консолидировалс я. Но оцените соотношение: на каждый миллион жителей его доля составляет 1%. Так что народ не боится гражданской войны с олигархатом и с его так называемой “революционной оппозицией”, затеявшей евромайдан интервентов. Народу нужна социальная революция — перезагрузка капитализма в более социализированн ую консолидированн ую систему (см. “Консолидаризм” , “Общество новой эпохи” и др.).
- - - - - - - - - - - - - - - -
Архитектор, академик Укр. академии оригинальных идей — Оснач Е.К.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+1 # Оснач Елена Кирилловн 29.01.2014, 22:54
Интервенты воюют с Вами, Виктор Фёдорович, как с главной помехой, возбудив у некоторой части народа зависть к Вашему “золотому унитазу”. Да продайте Вы этот знаменитый унитаз на аукционе и облагодетельств уйте бюджет. Экономика-то — в штопоре!

Так с кем Вы? Ваша позиция никому не понятна. Евромайдан будет идти до конца, пока не скинет Вас. Вас будут подло обманывать, нарушать договорённости и продвигаться к самому сердцу. Вас защищает только подневольный Беркут. У народа нет никакого стимула подставлять свою голову. Вы обманули свой электорат: вместо сближения с Россией, развернули кампанию евроинтеграции; вместо государственног о статуса русскому языку позволили в Верховной Раде заулюлюкивать русскоязычных; вместо “добробута” произошло очередное критическое повышение тарифов и цен. В Вашем присутствии капиталистическ ая система продолжила грабить народ руками бизнеса. У народа не оказалось доступа ни к радио, ни к телевидению. Избирательная система откорректирован а только под олигархов. И при этом Вы предлагали интервентам возглавить гуманитарную сферу!

А бизнесу всё мало. Он думает, что если его пустят в Европу, то там разрешат вывернуть карманы европейцев. Это же явный обман, а делается он для того, чтобы руками зомбированных идиотов захватить Украину со всеми её ресурсами, -- оптом!!! На базарах и в магазинах люди понимают, что у бизнеса и народа -- диаметрально противоположные интересы. Бизнес повышает цены и живёт за счёт народа. Чем больше бизнесменов -- тем беднее народ, и тем беднее малый и средний бизнес, -- это же простая арифметика..

(продолжение следует)
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+2 # Оснач Елена Кирилловн 29.01.2014, 22:51
Письмо президенту Украины


Виктор Фёдорович!

Евромайдан — это неприкрытая интервенция Евросоюза и США руками оппозиции и олигархов, желающих расширить свой бизнес и усилить экспорт на Запад. А Вы, вместо того, чтобы всячески разоблачать эту интервенцию, апплодировали евромайдану, улыбались евроинтервентам , руки пожимали и предлагали государственные посты их проводникам в Украине: Кличко, Яценюку, Порошенко, Тягнибоку (?). и др.(?). А украинскому трудовому народу евросоюзное стойло не нужно!!! Народ не сможет прокормить ещё два правительства и ещё две элиты (ЕС и США). Народ и так вымирает от недоедания и прочих лишений.

Единой целью евромайдана является захват власти и оптовая передача Украины под юриспруденцию Евросоюза. Всё остальное — средства давления и обмана. Организаторы и спонсоры евромайдана — США, ЕС, украинский бизнес различных рангов (включая средний и малый), грантоедные организации и личности, и все те, кого по совокупности признаков можно назвать агентами иностраных государств. Они же и наняли криминалитет, который крошит всё на своём пути и бросает коктейли Молотова в милицию (в своих исконных врагов). Так они защищают своё так называемое “достоинство” и демонстрируют истинное лицо ЕС. Интересов народа на евромайдане нет, потому что социальные требования (типа повышения зарплат и снижения тарифов) там не озвучиваются. А достоинства у трудового народа хватает и без евромайдана.
(продолжение следует)
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+2 # Оснач Елена Кирилловн 29.01.2014, 22:43
Я предлагаю дать правовую оценку евромайдану как интервенции.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
0 # Kyiv 23.01.2014, 16:51
То й що с того? Ви пропонуете далi Яника терпiти? До 2015, 2020, чи до коли?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
+1 # Матрій Андрій Кліментійович 23.01.2014, 18:30
Цитую Kyiv:
То й що с того? Ви пропонуете далi Яника терпiти? До 2015, 2020, чи до коли?

Я предлагаю, объединять усилия и искоренять конкретные проявления "БЕСПРЕДЕЛА" совершаемые конкретными людьми! А не бороться с "ветряными мельницами", чтобы сменить одних бандитов на других!
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата
Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Создание сайтов.